Bitlis’te husumetli aileler merasimle barıştırıldı

Posted by

Bitlis’in Güroymak ilçesinde yaşayan Çalış ve Şaşmaz aileleri ortasında bir kişinin vefatıyla sonuçlanan hengame sonrası hasımlık başlamıştı.

Bu husumet Nurtepe Mahallesi’nde bulunan Pir Saf Mescidi’nde düzenlenen barış merasimi ile sonlandırıldı.

Kur’an-ı Kerim okutulup ve dualar edilen törene Vali Oktay Çağatay da katıldı.

“Çok sayıda barış merasimine katıldım”

Törende konuşan Vali Çağatay, “Ne yazık ki periyot devir bizim çok üzüldüğümüz olaylar yaşanıyor. Tabi bu olayların daha ileriye götürülmesi bizi daha çok üzüyor. Bitlis’te misyon yaptığım müddet boyunca çok sayıda barış merasimine katıldım.

Şimdi aileler büyüklük gösterdiler, tevazu gösterdiler. O günden bugüne kadar da Bitlis’in içinden ve dışından çok sayıda büyüğümüz, abimiz ortaya girdiler.

Bu çabayı gösterenlerden Allah gani gani razı olsun. Allah hepinizin hayrını kabul etsin ve şayet varsa öteki aileler ortasında devam eden hasımlık, onları bitirmekte bizlere nasip olsun.” dedi.


Aile fetrleri merasim sonunda tokalaştı

Program sonunda iki ailenin fertleri, Kur’an-ı Kerim’in altından geçtikten sonra salavatlar eşliğinde tokalaştı.

Birçok isim merasime katıldı

İHA’nın haberine nazaran, barış merasimine Vali Oktay Çağatay ile birlikte; Belediye Lideri Nesrullah Tanğlay, Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral İbrahim İnanç, Vilayet Emniyet Müdürü Celal Özcan, Güroymak Kaymakamı Ramazan Cankaloğlu, Vilayet Müftüsü M. Faysal Geylani, kanaat liderleri, Çalış ve Şaşmaz aileleri ile vatandaşlar katıldı.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.