Bir gecede binlerce şimşek kaydedildi! İşte sebebi

Posted by

İstanbul’da beklenen sağanak yağış gece saatlerinde başlayarak tüm ilde etkili oldu. İstanbul’da gece saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağış sonrası birçok ilçede su baskınları meydana geldi. İstanbul’da gece boyunca çakan şimşek sayısı 7 bini aştı.

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul’u uyutmayan seslerin sebebini açıkladı.

“NE KADAR YAĞMUR O KADAR ŞİMŞEK”

Orhan Şen’in açıklamaları şöyle:

Çok teknik bir konu. Yağan yağışla şimşek ve yıldırımların sayısı bibiriyle orantılıdır. Ne kadar çok yağmur yağacaksa o kadar şimşek çakar. Nedeni de şu… Elektrik yüklerinin birbirlerine elektrik akımını geçirmesidir.

Bu bulut içerisinde oluyor. Bulut içerisinde bulut düşünelim. Bulutların altlarında küçük damlacaıklar vardır. Yukarlarda ise daha büyük damlacıklar vardır. Büyük damlacıklar pozitif yüklenir, küçük damlacıklar negatif yüklenir. Bunlar birbirine çarparak elektrik yükü alıyorlar. Küçük damlalardan büyük damlalara doğu bir elektirik akımı olur. Damla ne kadar fazlasya o kadar elektrik dejarjı o kadar fazla olur.

Bulut içerisinde olanlara şimşek diyoruz. Devamlı birbirleriyle elektriği boşaltırlar. Bunlardan bir tanesi de bulutlardan dışarı çıkarı yere boşaltır, veya yerden yukarıya çıkar. Buna da yıldırım diyoruz. Dünkü görüntülerde baktım, yıldırım çok fazlaydı. Dünyada her dakika 18-20 bin şimşek çakıyor. Dediğim gibi elektrik yükünün dejarjı…

GÖK GÜRÜLTÜSÜNÜN SEBEBİ…

Niye gök gürlüyor? Bunu da söyleyelim… Elektrik akımı geçerken havayı ikiye ayrılıyor. Havanın yarılmasından kaynaklanan bir ses. Şimşek ve yıldırımla gök gürültüsü aynı anda olur. Ses hızı daha kısa zamanda olduğu için ışık daha kısa gelir ses daha sonra gelir.

 YAĞIŞLAR NE KADAR SÜRECEK?

Devam eden yağışlarla ilgili de bilgi veren Şen, “Öğlen saatlerinden itibaren yağışlar yavaşlıyor. Normal yağışa geçecek. Akşama kadar devam eder ama önemli bir yağış değil. Yağış Düzce, Zonguldak taraflarında yoğunlaşabilir. Yarından itibaren hava açıyor.” dedi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.