‘Bazı sendikalar Kürt basınına tepki vermek istemiyor’

Posted by

Semra Yansit

DİYARBAKIR – DİSK-Basın İş ve Gazetecilikte Bayan Koalisyonu, tutuklanan gazeteci meslektaşlarıyla dayanışma için Diyarbakır’a geldiler. Basın İş ve Bayan Koalisyonu üyeleri, polisler tarafından baskın yapılan iş yerlerini ziyaret ederek takviye bildirisi verdi.

Disk-Basın İş idare heyeti üyesi Tolga Balcı ve gazeteci Dilek Gül yaşanan hukuksuzluğa ve dayanışmanın gerekliliğine vurgu yaparak Gazete Duvar’a açıklamalarda bulundu.

‘GAZETECİLİĞİN SAVUNMA BİÇİMİNİ ÖRGÜTLEMEK İSTİYORUZ’

“Bizler gazetecilerin onurunu savunma ismine buradayız” diyen Tolga Balcı, “Türkiye’de gazeteciliği yapma halinde önemli sorunlar mevcuttur. İktidar tarafından 15 Temmuz olaylarından sonra gazetecilik faaliyetleri illegalize edildi. Gazeteciler basın açıklaması yaparken engelleniyor, gözaltına alınıyor ve hukuksuzca günlerce gözaltında bekletiliyor. Bizler Basın-İş olarak başka gazete örgütlerini de içimize alarak gazeteciliği savunma biçimini örgütlemek istiyoruz” sözlerini kullandı.

Tolga Balcı

‘BAZI MESLEK ÖRGÜTLERİ ATIL DURUMA DÜŞÜYOR’

Bazı meslek örgütlerin sessizliğine dikkat dikkat çeken Balcı, “Söz konusu Kürt medyası olunca kimi meslek örgütleri atıl duruma düşüyor. Kimi sendikalar Kürt basınına tepki vermiyor/vermek istemiyor. Ortaklaşa bir çaba yürütmemiz gerektiğini savunurken çoklukla kolay münasebetlerle yalnız bırakılıyoruz. Son bir yıldır bilhassa Basın-İş yalnız bırakılıyor. Sansür yasası öncesi AFP foto muhabiri Bülent Kılıç’ta gelişen refleks artık daha yaşanmadı. Biz korkularımızı lisana getirmek için valilikle görüştük fakat bir şey değişmedi. Haber takip ederken daima darp ediliyoruz. Buna dair rastgele bir örgütlenme biçimi yaratamadık. Basın kartının verilme biçimi bile sıkıntılı. Sendikalar hala bu noktada bile ortak bir karar alabilmiş değil” diye konuştu.

‘İLETİŞİM BAKANLIĞI TARAFINDAN VERİLMEYEN BASIN KARTLARI İSTENİLİYOR’

Kürt coğrafyasında gazetecilik yapmanın zorluğunu vurgulayan Balcı, “Kürt coğrafyasın da bilhassa basın kartı çok değerli oluyor. İrtibat Bakanlığı tarafından verilmeyen basın kartları polis tarafından isteniyor. Biz başka basın sendikasıyla bu mevzuyu da ortaklaşmak ve bu sorunu aşmak istiyoruz. Gazetecilerin tutuklandığı gece dezenformasyon yasası Meclis’ten geçti. Ve gerçekten tesirli bir formda örgütlenme yok” dedi.

‘İKTİDARIN SİNDİRME POLİTİKASI…’

Balcı, yapılan tüm hukuksuzluğun iktidarın bir sindirme siyaseti olduğuna değinip şunları aktardı: “2011 yılının birinci operasyon dalgasıyla Kürt basınına gerçek geldiler. 2015 yılında da tekrar birinci Kürt basınına yöneldiler. Muhtemelen bir sonraki adım ‘muhalif’ basın organlarına sirayet edecektir. RTÜK birçok muhalif basın yayın organlarına ceza veriyor. Bunun bir sonraki adımını iddia etmek sıkıntı değil. İktidar bilhassa seçime gerçek giderken durumu daha da sertleştiriyor. Şayet bu türlü hareketsiz kalmaya devam edersek birçok atakla karşı karşıya kalacağız. Bunun için tüm basın örgütleri ortak kararlar alıp daha da örgütlenmesi gerekiyor.”

‘DAYANIŞMA GAZETECİLİK MESLEĞİNE SAHİP ÇIKMAKTIR’

12 yıllık çalışma hayatında tutuklanan 16 gazeteciyle çalışma tecrübesi olduğunu aktaran Dilek Gül ise şunları söyledi: “16 gazeteci arkadaşın hangi gayelerle hangi saiklerle hangi his ve inançla gazetecilik yaptığını çok güzel biliyorum. Arkadaşların tutuklanma münasebetlerinin büsbütün gazetecilik faaliyeti olduğunu görüyorum ve bunun şahidiyimdir. Arkadaşlarla dayanışmak için ve özgür bırakılmaları için Türkiye’nin “’Batı’sından ‘Doğu’suna geldik. Bu bir manada mesleğe sahip çıkmak ve omuzlarımızdaki yüke sahip çıkmak demektir.”

Dilek Gül

‘GAZETECİLİK FAALİYETİNİN DİMDİK AYAKTA KALMASI GEREKİYOR’

Çalışma şartlarının zorluğuna değinen Gül, “Koşullarımız Türkiye’nin mevcut durumuyla ilintilidir. Sinema yapmak da, müzik yapmak da siyaset yapmak da Türkiye’de çok zorlaşmaya başladı. Mesleğimiz de bu konjonktürden dışarıda değil. Lakin şöyle bir fark var. Bu kadar yapamamazlığın içerisinde gazetecilik faaliyeti dimdik ayakta kalınması gereken bir alan. Zira bu sallantının içerisinden daha güzelini daha hoşluğunu çıkarabilmektir gazetecilik. Haber alma ve haber yapma yalnızca gazetecilik alanından bir sorun değil. Bu sanatta da siyasette de toplumun her alanında sorun teşkil eden bir şey. Kamuoyunun haber alma hakkına sahip çıkın derken olaya bu türlü bakmak gerekiyor. Problemleri bertaraf edecek ya da güzele götürecek bir meslektir gazetecilik. O yüzden tüm bu çürümüşlüğü söküp atmak bu mesleğin elinde, kamuoyunu elinde, hakikat haber almak isteyenlerin elinde. Bu yüzden Diyarbakır’daki arkadaşlarımızla dayanışma için buradayız” diye belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.