Bayanlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nda İngiltere-Almanya finalini rekor sayıda kişi izledi!

Posted by

Kadınlar EURO 2022 finalinde Almanya’yı yenen İngiltere tarihi bir zafere imza atarken, hem tribünde hem de ekran başında izleyici rekorları kırıldı. Birleşik Krallık’ta yaşayan insanların yaklaşık üçte biri TV’de yahut online olarak dev maçı izledi.

Kadınlar EURO 2022 finalinde Almanya ile karşılaşan İngiltere, uzatmalarda bulduğu golle rakibini 2-1 mağlup etti ve tarihinde birinci sefer Avrupa şampiyonu oldu. Daha evvel bu turnuvada 8 defa final oynayan ve hepsini kazanan Almanya, Wembley Stadı’nda oynanan harikulade gayrette alandan boynu bükük ayrıldı.

Nefes kesen bir çabaya sahne olan maçı televizyondan 17.4 milyon kişi seyretti ve bu sayı rekor olarak kayıtlara geçti. Wembley’de 87 bin 192 kişinin biletli olarak izlediği maç, Birleşik Krallık’ta bir bayan futbol maçında şimdiye kadarki en yüksek seyirci kitlesini çekti. Ayrıyeten bu yıl şimdiye kadar en çok izlenen televizyon yayını oldu.

Televizyon izleyicisinin dışında 5.9 milyon kişi de online olarak izlerken, bu sayı İngiltere nüfusunun yaklaşık üçte birinin Pazar günü bu maçı seyrettiği manasına geliyor. Wembley’deki 87 bin 192 kişilik kalabalık, tıpkı vakitte tarihteki rastgele bir Avrupa Şampiyonası maçına rekor iştirak olarak kayıtlara geçti.

Turnuvanın açılış maçında İngiltere’nin Avusturya’yı 1-0 yendiği maçı 3.7 milyon kişi izlemiş ve bu en yüksek sayı olmuştu. Bu maçtan sonra turnuva boyunca televizyon izleme sayıları arttı. Kuzey İrlanda’yu 5-0 yendikleri maçı 3.4 milyon kişi, Norveç’i 8-0’la devirdikleri müsabakayı ise 4 milyon kişi izledi.

İngiltere’nin çeyrek finalde İspanya’yı uzatmalarda geçtiği maçı ise, 7.6 milyon kişi ekranlardan takip ederken, yarı finaldeki İsveç uğraşını 9.3 milyon kişi seyretti.

Ancak finalde elde edilen 17.4 milyon kişilik sayı, tüm bunları gölgede bıraktı.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.