Basın Kurulu: Gazetecilerin gözaltına alınması kabul edilemez

Posted by

Basın Kurulu, Diyarbakır’da, ‘yurt dışında yayın yapan televizyon kanallarına haber gönderdikleri’ gerekçesiyle ortalarında Dicle Fırat Gazeteciler Derneği yönetici ve üyelerinin de bulunduğu bir küme gazetecinin gece yarısı konutları basılarak gözaltına alınmasına reaksiyon gösterdi.

Basın Konseyi’nden yapılan açıklama şöyle;

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın terör örgütü PKK’nın ‘Basın Komitesi’ yapılanması savıyla gözaltına alınan 20’ye yakın bireyle ilgili soruşturmanın bir an evvel sonuçlandırılması gerekmektedir. Kesin ispatı ortaya konulmadan yapılan suçlamalarla gazeteci özgürlüğünden yoksun edilmemeli ve derhal hür bırakılmalıdır.

Gazetecilerin dün Diyarbakır’da gözaltına alınmasının akabinde, bugün de Ankara’da sendikacıların TÜİK önünde yaptıkları hareketi izleyen gazeteciler, polis müdahalesiyle engellenmiştir. Halkın ve sivil toplum kuruluşlarının en demokratik haklarını kullanma isteğine tanıklık eden gazetecilere hoyratça davranmak ve vazifelerinin engellenmesi kabul edilemez.

Gazetecilerin misyonu haberciliktir; halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını savunmaktır. Bu vazifesini yapan gazeteciye ‘terörist’, habere de ‘terör’ muamelesi yapılmasından hemen vazgeçilmesini talep ediyor; gazetecilerin maddelerin teminatında vazife yapmalarının kıymetini bir defa daha hatırlatıyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.