Ardahan’da hava sıcaklığı besicilere yaradı

Posted by

Kışın bitmesi ve baharın karları eritmeye başlamasıyla, Doğu Anadolu’da besiciler hayvanlarını meraya indirmeye başladı.

Besiciler kar yağışlarında kapalı alanda korudukları ve besledikleri hayvanları, sıcak havada dışarıya çıkartarak otlatmaya devam edebiliyor.

Yem maliyetinden kurtulmanın sevinci yaşanıyor

Ardahan’da günün büyük kısmını sürülerinin başında geçiren besiciler, yem maliyetlerinden kurtulmanın da sevincini yaşıyor.

Kışın çok çetin geçtiği ve yılın büyük bir kısmının soğuk hava ve kar yağışının tesirli olduğunu söyleyen Besici Erdal Kılıç, hayvanların daha sağlıklı beslenmesi için meralara salındığını söyledi.

“Meraların yeşermesi bizi sevindirdi”

Erdal Kılıç İHA’ya yaptığı açıklamada, Bu kış çok ağır geçti. Besi hayvanlarımızı bahara çok güç attık. Yem fiyatları çok arttı ve hayvanlarımız maalesef zayıf ve bakımsız kaldı. Bu kış sahiden çok mağdur olduk. Havaların ısınması ile birlikte hayvanlar merayla buluştu. Mayıs ayı olmasına karşın içeride besicilik devam ediyordu. Son günlerde sağanak yağışla birlikte karların erimesi sonucu meraların yeşermesi bizleri sevindirdi.dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.