Ankara’da, 17 Ağustos’un yıl dönümünde ‘deprem tatbikatı’ yapıldı

Posted by

Yaklaşık 23 yıl evvel yaşanan 17 Ağustos Marmara Depremi’nin yıl dönümünde, Ankara’da zelzelenin anısına etkinlikler düzenlendi. Bu kapsamda, Ankara Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Yerleşkesi’nde sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi.

Tatbikata, AFAD, Polis Arama Kurtarma (PAK), Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Çevik Kuvvet, TSK DAK Taburu, Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Grubu, Türk Kızılay; UMKE, 112 Acil Yardım, AKUT Derneği ve ANDA’dan toplamda 262 işçi, 45 araç ve 8 arama köpeği katıldı.

SESİMİ DUYAN VAR MI?

Tatbikatta, sarsıntı anı simülasyonla yaşatılırken, yurttaşlar inançlı halde tahliye edildi. Zelzeleden saniyeler sonra olay yerine çok sayıda takım ulaşırken, arama ve kurtarma faaliyeti başladı.

Arama ve kurtarma faaliyeti kapsamında takımlar enkaz altında kalan yurttaşlara ulaşmak için megafonlarla ‘Sesimi duyan var mı’ diyerek seslendi.

YURTTAŞLAR ENKAZDAN KURTARILDI

Arama köpekleri yardımıyla yerleri tespit edilen yurttaşlar, takımlar tarafından yapılan titiz çalışmalar sonucu kurtarıldı. Tatbikat kapsamında yaralılar birinci müdahalenin akabinde kurulan sahra hastanesinde tedavi altına alındı. Takımların ağır çalışmaları sonunda tatbikat muvaffakiyetle tamamlandı.

2021 Afet Eğitim Yılı’nda afet farkındalık bilgilendirmeleri ile 56 milyon 677 bin 561 bireye ulaşılmıştı. Geçen yıl verilen bu eğitimlerin toplumsal davranış değişikliğine dönüşmesi hedefiyle 2022 yılı da Afet Tatbikat Yılı olarak ilan edilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.