Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: “Gençler için mecburî hizmet getirilmeli”

Posted by

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya’da tüm gençler için zarurî hizmet getirilmesini istedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Alman basınına verdiği röportajda, ülkedeki tüm gençlerin silahlı kuvvetlerde ya da toplumsal alanda bir müddet mecburî hizmet yapmasını önerdi.

Bunun demokrasiyi ve toplumsal ahengi güçlendireceğini söyleyen Steinmeier, mecburî hizmetin, toplum içerisinde birlik ve beraberliği artıracağını, önyargıları yıkıp, toplum şuurunu güçlendireceğini söz etti. Steinmeier, “Kolay olmayacağını biliyorum, lakin mecburî toplumsal hizmet hakkında bir görüşme yapmamızı istiyorum. Taammüden mecburî mühlet dedim, zira bir yıl olması gerekmiyor. Farklı bir vakit dilimi de seçebiliriz. Genç bayanlar ve erkekler kendilerini belirli bir mühlet topluma hizmet etseler ülkemiz için düzgün olmaz mı?” dedi.

Zorunlu hizmetin Almanya Silahlı Kuvvetleri’nde, yaşlı bakım meskenlerinde, engelli tesislerinde yahut evsiz barınaklarında yapılabileceğini belirten Steinmeier, “Özellikle artık, farklı hayat usulleri ve dünya görüşlerine karşı anlayışın azaldığı bir vakitte, zarurî bir toplumsal periyot kıymetli olabilir. Kendi küçük dünyanızdan çıkın, büsbütün farklı beşerlerle tanışın, muhtaçlığı olan vatandaşlara yardım edin. Bu, önyargıları yıkar ve toplum hissini güçlendirir” tabirlerini kullandı.

Koalisyon hükümeti ise Steinmeier’in teklifine sıcak bakmıyor. Yeşiller partisinden Aile Bakanı Lisa Paus mecburî hizmeti reddederek bunun her gencin ferdi özgürlüğüne müdahale manasına geleceğini söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.