Akıllı telefon satışlarında ‘temel ihtiyaçlar’ tesiri

Posted by

Uzun yıllardır akıllı telefon bölümünün yükselişine şahitlik ediyoruz. Birkaç yıldır katlanabilir ekranlı telefonlar, farklı boyutlarda ve özelliklerde telefonların piyasaya sürülmesiyle piyasa canlanmış olsa da son sayılar piyasada düşüşe işaret ediyor.

The Register’da yer alan haberde IDC analistlerinin görüşlerine nazaran dünya çapında yaşanan ekonomik dengesizlikler insanları yiyecek, güç ve öteki temel gereksinimlere öncelik vermeye itiyor. Haliyle akıllı telefon ve elektronik aygıtlarını değiştirmek konusunda daha çekimser davranmalarına sebep oluyor. Ömür maliyetlerindeki değerli artıştan kaynaklı olarak telefon satışları 1.27 milyar dolara düşecek.

DÜNYA ÇAPINDA BİR DÜŞÜŞ OLACAK

Küresel manada yaşanan tansiyonlar de emsal formda OEM(Orijinal ekipman üreticileri) tarafında kesilmelere neden oluyor. Yaşanan gelişmelere nazaran 2022 yılının ikinci çeyreiğindeki iddialara nazaran 150 milyon kesim piyasadan çekildi. Yüksek fiyatlara satılan yani 800 dolar ve üstü telefonların satışları toplam pazarın yüzde 16’sını oluşturuyor. Öte yandan daha uygun fiyatlı telefonları tercih edenler Orta ve Doğu Avrupa’nın yüzde 17.4, Çin’in yüzde 12.5 düşmesiyle birlikte sevkiyatların da buna bağlı olarak düşeceği bekleniyor.

ABD’deki sevkiyatların geçen yıla nazaran sabit kalacağı, hasebiyle ülkenin enflasyonuna karşın daha az etkileneceği ve Batı Avrupa’da yüzde 0,7 oranında düşmesi bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.