28 Şubat başı hortladı: Albay askeri fabrikada başörtüsünü yasakladı

Posted by

28 Şubat zihniyeti tekrar hortladı denilecek olay Kayseri’de meydana geldi. Kamuda başörtü yasağının 2013’te TSK’da ise 2017 yılında kalkmasına karşın Kayseri 2’nci Ana Bakım Fabrika Müdür Albay İlhan Coşkun skandal bir yasak getirdi. Coşkun yayımladığı iç buyrukla fabrikadaki işçiye ve ailelerine başörtüsü ve sakal yasağı koydu. Reaksiyon çeken yasağı 6 Eylül’de yayımlayan Coşkun, “Müdürlükte vazife yapan tüm çalışanın lojmanlarda ikamet eden subay astsubay ve aileleri ile bunları ziyarete gelen konukların ve iş takibine gelen şahısların türban, çember sakal topuklara kadar uzanan pardösü vb. ideolojik maksat simgeleyen çağ dışı kıyafetler ile fabrika müdürlüğe girmesine ve komutanlık içerisinde gezmesine müsaade edilmeyecektir” sözlerini kullandı.

BAŞÖRTÜSÜNE ‘ÇAĞ DIŞI KIYAFET’ DEDİ

Başörtüsünü ‘çağ dışı kıyafet’ olarak nitelendiren Coşkun’un buyruğuna gelen reaksiyonlar üzerine geri çektiği ve ‘sehven’ yazıldığı argüman edildi. Türkiye gazetesinin elde ettiği bilgiye nazaran Ulusal Savunma Bakanlığı Albay İlhan Coşkun hakkında inceleme başlattı. Skandal buyruğun ortaya çıkmasını sağlayan Ofis Memur-Sen, buyruğun ilgili unsurunun iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açacaklarını bildirdi.

“TOPLUMSAL HUZURA SALDIRI”

Konu ile ilgili açıklama yapan Ofis Memur-Sen Genel Lideri Yusuf Yazgan, kelam konusu buyruğun kabul edilemez olduğunu söyledi. Yazgan şöyle konuştu:

Yayımlanan buyrukta başörtüsünün ‘çağ dışı kıyafet’ olarak nitelendirilmesi, sakal bırakanlara ‘cezai işlem’ uygulanacağı tehdidi, eski Türkiye’ye hasret duyanlara ve darbeci zihniyete hizmet etmektir. Ofis MemurSen’in mevzuyu ortaya çıkarması ve kınamasından sonra müdürlükten yapılan ‘iç buyruğun sehven yayımladığı’ açıklaması bizleri ve kamuoyunu tatmin etmemiştir. Bildiriyi yayımlayan Albay’ın, başörtüsünü ve latifeli ‘çağ dışı’ olarak nitelendirip işçiye ceza tehdidinde bulunmasını bir sefer daha kınıyor bu bildiriyi toplumsal huzura yönelik aleni bir atak olarak kıymetlendiriyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.